NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W GRABOWICY

Aktualności

100 LAT POLSKO !!!
100 LAT POLSKO !!!

11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości.

Naszą szkołę na Gminnych obchodach reprezentowały panie: Urszula Szymańska, Mariola Zub i Anna Rogowska.

Tak ważny dzień rozpoczęliśmy od mszy świętej w kościele parafialnym w Suścu. Następnie odbył się przemarsz i złożenie wieńców przy pomniku k. GOK. Część artystyczną przygotowali uczniowie SP w Łosińcu. Nasza uczennica Julia Kowalczuk pod kierunkiem pani dyrektor Urszuli Szymańskiej zaprezentowała przybyłym gościom utwór „11 listopada”.

 

 

opracowała Anna Rogowska     
 zamieścił Piotr Gelmuda          

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100- rocznicy  odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniów przygotowały panie: Urszula Szymańska, Barbara Łasocha, Kamila Kozyra i Anna Rogowska.

            O godzinie 11:11 wspólnie z przybyłymi gośćmi, odśpiewaliśmy hymn. Następnie słowa patriotycznych wierszy i piosenek można było usłyszeć z ust zarówno przedszkolaków jak i szóstoklasistów.

 

opracowała Anna Rogowska     
 zamieścił Piotr Gelmuda           

„Patriotyzm w sercu dziecka”

 

 

„Patriotyzm w sercu dziecka”

 

            6 listopada 2018 r. odbył się w Łosińcu Gminny Konkurs "PATRIOTYZM W SERCU DZIECKA”. W piątej edycji tego konkursu naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

 1. Marlena Hałasa – oddział przedszkolny
 2. Michał Makochon- kasa 2
 3. Szymon Hałasa – klasa 2
 4. Sandra Caryk – klasa 5

  Konkurs odbył się pod patronatem Wójta Gminy Susiec- Zbigniewa Naklickiego. Wiersze patriotyczne recytowało 34 uczniów ze wszystkich szkół naszej gminy. Nasze podopieczne: Marlena Hałasa z oddziału przedszkolnego i Sandra Caryk z klasy piątej zajęły pierwsze miejsca w swojej kategorii. Jesteśmy dumni z naszych uczennic. Oby tak dalej!opracowała Anna Rogowska     
 zamieścił Piotr Gelmuda           

                

„Godzina z niepodległą”

 


 


„Godzina z niepodległą” 

 

5 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty patriotyczne. Uczniowie pod kierunkiem pani dyrektor Urszuli Szymańskiej wykonali kotyliony, flagi i orzełki. A to wszystko po to, aby uczcić zbliżającą się rocznicę odzyskania niepodległości.opracowała Anna Rogowska     
 zamieścił Piotr Gelmuda          

"Talenty Niepodległej 1918-2018."

 

"Talenty Niepodległej 1918-2018."

 

Dnia 17.10.2018 GOK w Suścu zorganizował konkurs piosenki patriotycznej "Talenty Niepodległej 1918-2018." Uczniowie naszej szkoły wzięli w nim udział i odnieśli ogromny sukces!
Tygodnik Zamojski opublikował wyniki tego konkursu, a my zamieszczamy wycinek tego artykułu. Życzymy miłej lektury.

opracował i zamieścił Piotr Gelmuda
    

 

Czytanie legend polskich...
Dnia 26 października 2018 r, dla uczczenia 100 rocznicy ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI, w naszej szkole odbyło się czytanie legend polskich. Uczniowie słuchali legend związanych z początkiem kształtowania się naszego państwa, z przyjęciem chrztu przez Mieszka I.

Legendy czytała przewodnicząca SU Sandra Caryk i uczennica klasy VI Magdalena Caryk.

 

opracowała Anna Rogowska     
 zamieścił Piotr Gelmuda           

„BIEGANE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE”

 

 

 

 

 


„BIEGANE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE”

 

 

19 października uczniowie naszej szkoły na dłużej opuścili swoje klasy by….uczcić nadchodzącą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniowie klas V i VI przystąpili do „BIEGANEGO DYKTANDA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO” i przekonali się, że ortografia wcale nie musi być nudna.  Może kojarzyć się z dobrą zabawą i zdrową rywalizacją.

"Biegane dyktando" wywołało wiele emocji i radości.

Uczniowie klasy II i IV zmierzyli się z krzyżówkami a dla przedszkolaków przygotowane zostały kolorowanki. 

opracowała Anna Rogowska     
 zamieścił Piotr Gelmuda           

Konkurs matematyczny
Dnia 22.10.2018 odbył się w naszej Szkole konkurs matematyczny.  Był to pierwszy z trzech etapów konkursu organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty dla dzieci szkół podstawowych (IV- VI) i gimnazjalnych. Całość konkursu tzn. zadania oraz sposób organizacji zostały przygotowane przez Panią Dyrektor Urszulę Szymańską oraz nauczyciela matematyki Piotra Gelmuda.

Do konkursu zostało wytypowanych trzech najlepszych uczniów (klasy IV- VI) z naszej szkoły. Dzieci podeszły bardzo ambitnie do postawionych przed nimi zadań i osiągnęły dobre wyniki. Niestety nikomu nie udało się przejść do dalszego etapu. Wyniki konkursu:
1. Damian Zub                26 punktów na 30 możliwych. 

2. Przemysław Głuszek     21 punktów na 30 możliwych.
2. Sandra Caryk               13 punktów na 30 możliwych                                     Wszystkim gratulujemy i liczymy na sukcesy podczas przyszłych eliminacji!!! 

 

 

opracował Piotr Gelmuda
     zamieścił Piotr Gelmuda

Dzień Edukacji Narodowej

 

 

Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli, pracowników oświaty oraz uczniów. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom oraz przygotowują część artystyczną.

12 października  2018 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Grabowicy odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Uczniowie pod kierunkiem pani Anny Rogowskiej przygotowali część artystyczną, w której wierszami i piosenkami  dziękowali za trud i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie.

  

Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli przepiękne drobne podarunki. 

W imieniu wszystkich nauczycieli: Dziękujemy! 

 

 

opracował Piotr Gelmuda
   zamieścił Piotr Gelmuda  

"Ziemniaki- Cudaki"

 

 

 

 


Dnia 7.10.2018 odbył się konkurs zorganizowany przez Wójta Gminy Susiec oraz GOK w Suścu pt. "Ziemniaki- Cudaki". Zadaniem dzieci było przygotowywanie figurki Ziemniaka- Cudaka za pomocą dowolnej techniki. Nasza Szkoła w Grabowicy wzięła aktywny udział w tym konkursie i dzieci przygotowały wiele wspaniałych prac! Naturalnie kilkoro uczniów zajęło pierwsze miejsca i mogło się cieszyć z wręczonych nagród.

Gratulujemy kreatywności !!!

 

opracował Piotr Gelmuda

zamieścił Piotr Gelmnuda

Konkursy recytatorskie

 

 

 

 

 

Konkursem w jakim miała zaszczyt brać nasza uczennica, był konkurs recytatorski im. Tomasza Zamoyskiego, który odbył się dnia 1 października 2018 roku w bibliotece publicznej w Suścu.  Uczniowie reprezentowali wiersze autorów pochodzących z Lubelszczyzny. Naszą szkołę reprezentowała pod kierunkiem p.Anny Rogowskiej uczennica klasy V Sandra Caryk.

Sandra zdobyła I miejsce i będzie reprezentować naszą szkołę w powiatowym konkursie recytatorskim w Tomaszowie Lubelskim, który odbędzie się 4 października.

Serdecznie gratulujemy i „trzymamy kciuki” za naszą uczennice.

 

 

opracowała Anna Rogowska     

zamieścił Piotr Gelmuda          

„Talenty Niepodległej”

 

„Talenty Niepodległej”

 

Dnia 26 września w GOK w Suścu pod honorowym patronatem Wójta Gminy Susiec i Gminnego Ośrodka Kultury odbył się ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, konkurs recytatorski „Talenty Niepodległej”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

 

 1. Marlena Hałasa- oodział przedszkolny
 2. Ewelina Bondyra- klasa 2
 3. Nikola Rogowska – klasa 2
 4. Szymon Hałasa – klasa 2
 5. Bartłomiej Sitarczyk – klasa 6
 6. Magdalena Caryk – klasa 6

 

Marlena Hałasa, Szymon Hałasa i Magdalena Caryk otrzymali wyróżnienie. Wszystkim serdecznie gratulujemy.          

               

 

17 listopada w ramach cyklu „Talenty Niepodległej 1918 – 2018” organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Suścu pod Patronatem Honorowym Wójta Gminy Susiec odbył się konkurs Piosenki Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Marlena Hałasa – oddział przedszkolny i Julia Kowalczuk –klasa 2. Naszych uczniów przygotowywały panie:  Urszula Szymańska i Barbara Łasocha. Marlena Hałasa zajęła 2 miejsce   a Julia Kowalczuk pierwsze. Laureaci konkursów wystąpili w dniu 11 listopada  na gminnych obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości.                                              


opracowała Anna Rogowska     
  zamieścił Piotr Gelmuda          

 

„100 KARTEK NA 100- LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”„100 KARTEK NA 100- LECIE  NIEPODLEGŁOŚCI”

 

Z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości nasza szkoła przystąpiła do projektu ”100 kartek na 100- lecie Niepodległości”. Akcja trwa do końca października.

100 szkół z całej Polski prześle pozdrowienia z okazji tego święta. Nasi uczniowie również będą mieli możliwość  upamiętnić tak ważne wydarzenie, przesyłając pocztówki do uczniów z innych szkół, które znajdują się na terenie całej Polski.

Do naszej szkoły wpłynęło już kilka kartek. Na resztę czekamy z niecierpliwością i zabieramy się do pracy……

 

 

opracowała Anna Rogowska

zamieścił Piotr Gelmnuda    

                                                                                                  

Uroczystości patriotyczne w miejscowości ŁosiniecDnia 16.09.2018 delegacja z naszej szkoły w składzie pani Dyrektor Urszuli Szymańskiej oraz dwóch nauczycieli; pani Beaty Bosiak i Piotra Gelmuda wzięła udział w uroczystościach patriotycznych, które odbyły się na cmentarzu wojennym w Łosińcu.  

Uroczystości te zostały zorganizowane by upamiętniać bohaterską postawę żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie w walkach jakie miały miejsce pod miejscowością Łosiniec. 

W programie uroczystości znalazła się uroczysta Msza Święta,  część oficjalna gdzie głos zabrali min. wójt gminy Susiec Zbigniew Naklicki, część artystyczna przygotowana przez dzieci ze szkoły im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu oraz uroczyste złożenie wieńców przez delegacje. Oprawę całej uroczystości uświetniała orkiestra dęta pod kierownictwem pana Janusza Kiecany. 


                                                                                                                                      opracował Piotr Gelmuda
zamieścił Piotr Gelmnuda

 

Wybory opiekuna samorządu uczniowskiego.
WYBORY!!!

 

Dnia 9 września 2018 r. odbyły się w naszej szkole wybory na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu brali udział uczniowie klas 2, 4, 5 i 6.

Opiekunem SU została po raz kolejny p. Anna Rogowska. Wyniki przedstawiają się następująco.

 1. Anna Rogowska – 13
 2. Piotr Gelmuda -7
 3. Beata Bosiak – 3
 4. Kamila Kozyra – 0.

14 września przeprowadzono również wybory do Samorządu Uczniowskiego.

Przewodnicząca SU została Sandra Caryk z wynikiem 11 głosów, zastępcą Bartłomiej Sitarczyk z wynikiem 5 głosów a skarbnikiem z liczbą 2 głosów został Damian Zub.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy.

opracowała Anna Rogowska

  zamieścił Piotr Gelmuda      

 

Narodowe Czytanie„NARODOWE CZYTANIE”

 

            12 września odbyła się kolejna edycja „Narodowego czytania” w naszej szkole, akcji organizowanej przez prezydenta RP. Celem jej jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej poprzez wspólne czytanie wielkich dzieł literatury polskiej.

            W 2018 roku obchodzimy 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości . W  związku z tym lekturą Narodowego Czytania zostało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

            Jest to ostatnia powieść pisarza, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

            „Narodowe Czytanie” w naszej szkole rozpoczęła pani dyrektor Urszula Szymańska, która zaprezentowała fragment rozdziału IV. Następnie opowieść o szklanych domach przeczytali nauczyciele. Również reprezentanci klas zmierzyli się z tą trudną, piękną lekturą.

            Na koniec pani dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom tego kulturowego wydarzenia i zachęciła do dalszego czytania  nie tylko fragmentów, ale i innych utworów tego niezwykłego pisarza.

                                                                                                     


opracowała Anna Rogowska

zamieścił Piotr Gelmuda      

Początek roku szkolnego 2018/2019" Nie wstyd nie wiedzieć,
lecz wstyd wiedzy nie uzupełniać..."


Witaj szkoło!  Po dwumiesięcznych wakacjach jesteśmy znowu w szkole. Czas odpoczynku i lenistwa dobiegł końca.
Dniem 3.09.2018 zaczęliśmy rok szkolny 2018/2019. O godzinie 8.00 wszyscy uczniowie udali się na uroczystą mszę św., a po mszy nastąpił przemarsz uczniów i nauczycieli do szkoły. Po zebraniu się w sali gimnastycznej i o godzinie 9.00 nastąpiło powitanie grona nauczycielskiego, dzieci oraz rodziców przez panią dyrektor Urszulę Szymańską. W dalszych słowach, Pani dyrektor nakreśliła cele i plany na bieżący rok szkolny dla całej szkoły. 

Swoją obecnością zaszczycił nas  p. Rafał Kogut, kierownik Referatu Oświaty gminy Susiec i ksiądz wikariusz Piotr Grzechnik.

Wszystkim; nauczycielom, uczniom i rodzicom życzymy wielu sukcesów w tym roku szkolnym! 
 

  opracował Piotr Gelmuda

zamieścił Piotr Gelmnuda

Zakończenie roku szkolnego

 

Zakończenie roku szkolnego to dzień na który czekają wszyscy uczniowie. 22 czerwca 2018 r. o godzinie 8.00 rozpoczęliśmy uroczystości mszą św., a następnie udaliśmy się do szkoły. Klasa IV i V przygotowała krótką scenkę wprowadzającą w wakacyjny klimat. Następnie głos zabrała pani dyrektor Urszula Szymańska dziękując wszystkim za wspólnie spędzony rok i życząc udanych wakacji. Do życzeń dołączył się p. Rafał Kogut, kierownik Referatu Oświaty. Po tak miłych życzeniach nastąpiło rozdanie nagród najzdolniejszym, czyli tym, którzy najpilniej pracowali przez cały rok szkolny. Pozostali uczniowie również otrzymali swoje ciężko wypracowane świadectwa. No i wreszcie mogliśmy się udać na zasłużony wypoczynek. Życzymy wszystkim udanych wakacji. Bezpiecznych i pełnych wrażeń. Nowych, ciekawych znajomości. Nieodkrytych miejsc, które zostaną przez Was odkryte. Wracajcie we wrześniu bogatsi o nowe doświadczenia. Bawcie się dobrze!

Monika Marek

Wycieczka do Energylandii

Dzień Dziecka to doskonała okazja do wspólnego świętowania. Dlatego Rada Rodziców, podobnie jak w latach ubiegłych, zorganizowała wycieczkę. Tym razem celem podróży w dniu 15 czerwca 2018 r. była Energylandia w Zatorze. Wyprawa z poprzedniego roku tak się spodobała, że wszyscy chcieli to powtórzyć. Wyjazd wcześnie rano, bo o piątej, ale przecież dla żądnego wrażeń to żadna przeszkoda. Atrakcji na miejscu bez liku. W małych grupach uczniowie pod opieką dorosłych mieli okazję zaliczyć takie atrakcje, jakie im się najbardziej podobały.  Najodważniejsi razem z p. Basią zaliczali strefę ekstremalną. Dla innych strefa familijna i bajkowa. A później chwila ochłody w Waterlandzie. Aż żal było wracać do domu. Ale cóż, idą wakacje, więc wszystkie atrakcje z tym związane dopiero przed nami.

Monika Marek

Egzamin na kartę rowerową

Przed uczniami klasy czwartej i piątej pierwszy ważny egzamin w życiu - egzamin na kartę rowerową. Po uprzednim zaliczeniu znaków drogowych, zasad pierwszej pomocy i obsługi roweru nadszedł czas na egzamin praktyczny. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności praktyczne jazdy na rowerze na wcześniej przygotowanym placu manewrowym w dniu 07.06.2018 r. Całość nadzorowali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Tomaszowie Lubelskim. Wszyscy zdali egzamin śpiewająco! Dodatkowo policjanci sprawdzili stan techniczny rowerów oraz przepytali z zasad ogólnych poruszania się po drodze. Klasa IV i V wykazała się dużą znajomością przepisów o ruchu drogowym. Brawo. Gratulujemy pełnoprawnym uczestnikom ruchu!

Monika Marek

Dzień Dziecka

Od ubiegłego roku wszyscy uczniowie naszej gminy obchodzą wspólnie Dzień Dziecka. W tym roku odbył się on 30 czerwca w Suścu. Pogoda dopisywała. Ogromną atrakcją cieszyły się dmuchane zjeżdżalnie i zamki. Kolejka ustawiała się do nich ogromna. Wszystkie chętne dzieci mogły rywalizować w biegach na różnych dystansach. Dodatkowo, został rozegrany mecz piłki nożnej. Nie zajęliśmy czołowych miejsc w rozgrywkach sportowych, ale pod względem strojów przygotowani byliśmy perfekcyjnie :) Podsumowanie nastąpiło o godzinie 11.30. Nasza szkoła zdobyła mnóstwo nagród w konkursie pożarniczym organizowanym przez Muzeum Pożarnictwa w Oseredku. Zmęczeni, ale szczęśliwi wszyscy bezpiecznie wrócili autobusem do domu.

Dzień Mamy i Taty

W dniu 29 maja 2018 r, jak co roku o tej porze, zawitali do nas szanowni goście w dniu swojego święta. Mowa oczywiście o, jakże mile widzianych  w szkole nie tylko od święta, Mamach i Tatach. Na uroczystej akademii uczniowie pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli przeróżne tańce. Zapewne niejednej mamie łza się w oku zakręciła patrząc na swoje pociechy. Całość podsumowały starsze klasy skeczem "Rolnik szuka żony". Jeśli udało nam się również rozbawić zaproszonych gości, to jest nam niezmiernie miło. Do wszystkich życzeń dołączone zostały róże, które każde dziecko mogło wręczyć swojemu rodzicowi.

Monika Marek

Święto Matematyki

Matematyka jest królową nauk. O tym wiedzą wszyscy, którzy choć w niewielkim stopniu rozumieją ten przedmiot. Aby pokazać, że zadania matematyczne mogą być ciekawe, zaskakujące i przyjemne zorganizowano Dzień Matematyki pod hasłem "Matematyka jest fajna" w naszej szkole. Cała szkoła spotkała się w dniu 15 maja 2018 r, w jednej sali. Matematyka to magia. Udowodniłam to wykonując kilka sztuczek matematycznych. Uczniowie nie wierzyli, w jaki sposób można np. w 2 sekundy dodać 5 losowo wybrane liczby pięciocyfrowe. Cóż, czysta matematyka:) Uczniowie rywalizowali w przeróżnych konkurencjach. Liczyli kalorie, robili zakupy w sklepie, przekładali zapałki aby uzyskać poprawny wynik. Były również zagadki w formie filmowej. Na zakończenie wyłonieni zostali zwycięzcy. W klasach IV-V wygrała drużyna w składzie: Przemysław Głuszek, Paweł Bielak, Kacper Bondyra. W kategorii klas I-III wygrała drużyna: Bartosz Łasocha, Michał Makochon, Przemysław Suski, Bartosz Lomber. Gratulujemy i zapraszamy na Święto Matematyki w przyszłym roku.

Monika Marek

Spotkanie z policjantem

W ramach działań prewencyjnych w dniu 19.04.2018 r. zorganizowane zostało spotkanie uczniów klas IV-V z policjantami, na którym poruszono sprawy związane z bezpieczeństwem uczniów w szkole  i poza szkołą. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakie są skutki prawne związane ze stosowaniem przemocy psychicznej i fizycznej. Pan policjant zwrócił również uwagę na właściwe zachowanie się dzieci jako pieszych na drodze. 

Monika Marek

 

 

21 marca według kalendarza to pierwszy dzień wiosny, a za oknem szaro, buro i smutno... Ale w budynku naszej szkoły było gorąco i kolorowo. A to za sprawą kwiatów, których zapach unosił się w całek szkole. W każdej klasie kwiaty, bazie i wiosenne akcenty.

W tym dniu obchodziliśmy również Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jest to święto, które obchodzimy 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andresena. W związku z tym odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników naszej biblioteki. Ale zanim najmłodsi uczniowie złożyli przysięgę, musieli zmierzyć się z zagadkami związanymi z bohaterami książek. Uczniowie klas III-V świetnie poradzili sobie z zagadkami dotyczącymi wiosny. Przedszkolaki bez problemu odgadywali tytuły książek na podstawie rekwizytów.

Uczniowie klas IV-V przedstawili krótką inscenizację. Kacper Bondyra wcielił się w postać Andersena i wprowadził nas w niecodzienną i tajemniczą podróż do świata książki. Natomiast pozostali uczniowie przygotowali kilka ciekawostek o książce.

P. dyrektor Urszula Szymańska uroczyście pasowała pierwszaków na czytelnika "Wielką Księgą Bajek". Wręczyła dyplomy i pamiątkowe książeczki.

Po krótkiej przerwie wszyscy udaliśmy się do sali, gdzie odbył się konkurs pięknego czytania. Uczniowie poszczególnych klas przygotowali wybrany fragment tekstu o wiośnie. Na koniec klasy IV-V przygotowały plakat promujący czytelnictwo starając się odpowiedzieć na pytanie "Dlaczego warto czytać książki? ", a najmłodsi uczniowie ilustracje ulubionej postaci literackiej i pierwszych oznak wiosny.

Podsumowując ten wyjątkowy dzień - sprawił on nam wyjątkową frajdę, przyprawił uśmiech na twarzach. Jesteśmy ciekawi, co będzie się działo za rok w naszej szkole.

Anna Rogowska

Matematyka w ruchu

W ramach obchodów pierwszego dnia wiosny uczniowie mieli okazję w niecodzienny sposób rozwiązywać łamigłówki matematyczne. Siedzenie w ławce to koszmar, a przepisywanie z tablicy to mordęga. Lekcje wychowania fizycznego wygrywają z każdym innym przedmiotem. Postanowiłam to wykorzystać i zorganizować zawody sportowe pod hasłem „Matematyka w ruchu”.  Uczniowie biegali z jajkiem, odbijali piłeczki pingpongowe, slalomem omijali przeszkody jednocześnie rozwiązując zadania matematyczne. Poruszanie się z balonem na plecach, żeby znaleźć zadanie w swoim kolorze na dużej sali było dosyć zabawne. Okazuje się, że robienie dwóch rzeczy jednocześnie nie jest takie proste. Rywalizacja była zacięta. Zwycięzcy zostali wyłonieni. Tytuły Matematycznych Biegaczy zdobyli: Kacper Wawrzusiszyn, Bartłomiej Sitarczyk oraz Damian Zub. Myślę, że w przyszłym roku niejeden pokusi się o zdetronizowanie tej drużyny.

Monika Marek

„Jeden mężczyzna to jedno słowo. Jedna kobieta to cały słownik”.

 

 

            8 marca był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Pełnym radości i uśmiechu. A to wszystko dzięki naszym chłopcom, którzy przy pomocy opiekuna samorządu przygotowali zabawny program artystyczny, w którym mogli zademonstrować swoje umiejętności aktorskie.

            Chłopcy przedstawili reklamę najlepszego środka odchudzającego na świecie. Uwaga panie zdradzamy nazwę niezwykłego plasterka o nazwie „Chud – Nij”. Ze względu na wysoką skuteczność działania, radzimy skrócić czas stosowania.

            Następnie obejrzeliśmy scenkę przedstawiającą problemy z jakimi każda kobieta  zmaga się  w życiu codziennym np. brak torebki, która pasowałaby do butów, wiecznie pusta szafa itp.

            Uczennice klasy IV i V przygotowały pokaz mody. Magda zaprezentowała strój dla nauczycielek uczących w O-III. Był to kolorowy strój przyozdobiony w oczy, ponieważ panie uczące w tych klasach muszą mieć oczy dookoła głowy. Sandra przedstawiła strój dla pań uczących w klasach IV-V, które muszą być przygotowane na wszystko. To strój w stylu wojskowym. Na jej ramieniu spoczywał karabin. A w dłoniach trzymała tarczę i miecz.

            Każda z pań mogła dowiedzieć się co oznacza jej imię i  wysłuchać przepięknych wierszy. Chłopcy wręczyli wszystkim paniom kwiaty i drobne upominki. Złożyli życzenia.

            A potem zadrżały szyby i serca, gdy wszystkie dzieci głośno odśpiewały „Sto lat”. Występ bardzo podobał się wszystkim zgromadzonym na sali, a uśmiechnięte twarze pań i dziewczynek przekonywały, że miłe życzenia sprawiły wiele przyjemności.

W trakcie spotkania wręczono dyplomy i nagrody za udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu

                                             

 

                                                                                                                 Anna Rogowska

Dzień Bezpiecznego Internetu

Uczniowie w dzisiejszych czasach nie potrafią funkcjonować bez komputera, a w szczególności bez Internetu. Większość nie zdaje sobie sprawy, jakie zagrożenia wiążą się z serfowaniem po sieci. Temat cyberprzemocy jest im obcy. Dlatego w roku szkolnym 2017/2018 jednymi z działań priorytetowych opracowanych przez MEN są: bezpieczeństwo w Internecie, a w szczególności rozważne korzystanie z mediów społecznościowych. W naszej szkole nie ma uczniów, którzy ukończyli 13 lat, a mimo to część z nich ma założone profile np. na Facebooku.

Te powody skłoniły mnie do zorganizowania w naszej szkole Dnia Bezpiecznego Internetu, który w całej Polsce obchodzony jest 06 lutego 2018 r, a u nas miało to miejsce 07 marca.

Akcja przyjęła po części formę konkursową, więc cała szkoła została podzielona na grupy 3 – osobowe. Każda grupa miała za zadanie wykonać kilka misji, które komisja oceniała według przyjętego schematu.  Obejrzeliśmy animacje „321 internet”, gdzie uczniowie mieli zdecydować, jak właściwie postąpić w przypadku konkretnego zagrożenia w sieci. Śmieszne bajki „Owce w sieci” również miały przekaz głębszy, na który każda grupa zwróciła uwagę. Większość kojarzy spot reklamowy „Cześć, tu Ania. Mam 12 lat….”, który zwraca uwagę na niebezpieczeństwo związane z zawieraniem znajomości przez Internet. Obejrzeliśmy także krótki film poruszający temat hejtu wszechobecnego w sieci. Szczegółowo zapoznaliśmy się z zasadami Netykiety. Na koniec wspólnie wypracowaliśmy zasady korzystania z Internetu zapisane na tablicy, które każdy uczeń podpisał. Od tej wszyscy zostaliśmy Świetlnymi Obrońcami Internetu, a każdy otrzymał świetlną obręcz z tej okazji.

A czołowe miejsca w konkursie? Oto one:

W kategorii „Prezentacja multimedialna”:

I miejsce- Damian Zub i Kacper Bondyra

II miejsce – Piotr Lipian

III miejsce – Sandra Caryk

W kategorii „Jestem bezpieczny w Internecie”

I miejsce – Piotr Lipian, Paweł Bielak, Julia Kowalczuk

II miejsce – Damian Zub, Julia Lipian, Ewelina Bondyra

III miejsce – Sandra Caryk, Nikola Rogowska, Dominika Lipian

Te osoby zostały nagrodzone, ale drobne upominki i dyplomy uczestnictwa otrzymali wszyscy.

Monika Marek

Spotkanie z policjantami

W dniu 28 lutego odbyło się spotkanie klasy IV i V z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego w Tomaszowie Lubelskim. Prelekcję poprowadzili: st. sierż. Paweł Chromiec oraz mł. asp. Daniel Chmura. Uczniowie obejrzeli prezentację, po której odpowiadali na pytania dotyczące ruchu drogowego. Tematyka spotkania była bardzo ważna, ponieważ wszyscy z początkiem wiosny będą zdawać egzamin na kartę rowerową. Egzamin, który może niektórych stresować, dlatego trzeba się do niego bardzo dobrze przygotować.

Monika Marek

Nowe szaty króla

W dniu 26 lutego 2018 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Tomaszowski Dom Kultury aby obejrzeć przedstawienie "Nowe szaty króla" zaaranżowane przez Teatr Muzyczny Forte z Wrocławia. Ciekawa scenografia, niecodzienne stroje i wspaniała gra aktorów zrobiły wrażenie nie tylko na najmłodszych. Baśń Hansa Christiana Andersena nie tylko śmieszy i bawi. Ma również głębszy sens, o którym uczniowie mieli okazję porozmawiać na lekcjach języka polskiego.

 

Monika Marek

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30 sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999r. i obchodzone co roku 21 lutego.

            Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace ( obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statutu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym do Pakistanu.

            Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe Bangladeszu. Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wieloznaczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemami wymierania języków i kultur.

            „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi iż swój język mają”

            Tak pisał Mikołaj Rej. Pomimo upływu czasu te słowa wiele do nas mówią. Dlatego jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie.     

            Dlatego dnia 21 lutego 2018 r. obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego.

Święto to ma nam przypomnieć jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

            Pani Anna Rogowska przygotowała dla uczniów klas I –V różne zabawy językowe.

Od długiej przerwy ruszył na korytarzu kącik językowy do którego uczniowie chętnie przybywali.

Były więc: rebusy, krzyżówki, zagadki ortograficzne, łamańce językowe. Za każde prawidłowe rozwiązanie zadań uczniowie otrzymywali cukierek i mandarynkę.

Najmłodsi uczniowie wzięli udział w teleturnieju „Kocham Cię Polsko”, gdzie mogli wykazać się wiedzą dotyczącą naszego kraju, regionu.

Na korytarzu pojawiła się gazetka informująca o historii i znaczeniu tego dnia.

Spróbujcie i Wy zostać mistrzami wymowy:

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”

„Stół z powyłamywanymi nogami”

„Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego”

Zwroty te były dużym wyzwaniem dla uczniów, ale również zabawą pełną śmiechu. Dzień upłynął w bardzo miłej atmosferze. Mam nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

                                                                                                                                                             Anna Rogowska

Portale społecznościowe - dobrodziejstwo czy zagrożenie?

W dniu 20 lutego 2018 r. odbyło się zebranie z rodzicami, na którym p. Monika Marek przedstawiła prezentację "Portale społecznościowe - dobrodziejstwo czy zagrożenie". Omówione zostały zasady bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych. Zwrócono uwagę, z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami może spotkać się młody człowiek korzystający np. z Facebooka. Bardzo ważna jest rola rodzica w momencie, kiedy dziecko siada przy komputerze i zaczyna korzystać z internetu. Dlatego też ważne jest aby rodzic wiedział na co szczególnie zwrócić uwagę na portalach. Mamy nadzieję, że praktyczne wskazówki i porady będą służyły pomocą w życiu codziennym i niejednego młodego człowieka ustrzegą przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z cyberprzestrzeni.

Monika Marek

Walentynki

Od czego się zaczęło?Pierwowzorem Walentynek był zwyczaj obchodzony w starożytnym Rzymie. 14 lutego obchodzony był Dzień Płodności i Macierzyństwa. Z tej okazji każda młoda kobieta wrzucała do wielkiego dzbana kartkę ze swoim imieniem. Następnie kawalerowie losowali kartki. Tą, którą wylosował, stawała się jego partnerką  na świąteczne zabawy, a nie raz i na całe życie.

Współcześnie to taki piękny dzień, kiedy możemy okazać drugiej osobie dowód miłości czy przyjaźni. Poczta walentynkowa działała w naszej szkole 14 lutego pełną parą! Koleżanka z klasy uśmiechnie się, gdy dostanie Walentynkę od kolegi, który docenił jej gesty przyjacielskie. Kolega z klasy poczuje się herosem, bo otrzymał aż dwie Walentynki. Być może jedna jest od wychowawczyni, która lubi chłopca i chciała mu sprawić przyjemność tym miłym gestem. Dlatego kochajmy się, szanujmy lub chociaż troszkę lubmy. Wtedy świat będzie weselszy i przez to trochę piękniejszy.

Monika Marek

Choinka szkolna

 

Ferie dobiegają końca. Tłusty czwartek za nami, a przed nami coroczna zabawa choinkowa. W dniu 10.02.2018 r. wszystkie dzieci  małe i duże żegnały karnawał w rytm muzyki roznoszącej się z sali gimnastycznej naszej szkoły. Panie porwały do tańca maluchy. Co prawda starsi uczniowie opierali się dzielnie swojej wychowawczyni, ale w końcu dali za wygraną i również tańczyli na parkiecie. A później przybył do naszej szkoły animator, który przez półtorej godziny zorganizował wszystkim przednią zabawę. Były wspólne pląsy w rytm muzyki, przeciąganie liny, zabawy piłeczką, zabawy kolorami, przechodzenie przez tunel, skakanie na skakance, puszczanie ogromnych baniek. Tyle atrakcji w tak krótkim czasie. Podekscytowane i trochę zmęczone dzieci udały się na poczęstunek i odbiór mikołajowych paczek. Zadowoleni z tak udanej imprezy mogliśmy wracać do domów.

Monika Marek

Spotkanie z policjantem

Zbliżają się ferie. Wszystkim zależy na tym, żeby spędzić je nie tylko wesoło, ale też bezpiecznie. Dlatego w dniu 25.01.2018 r. odbyło się spotkanie z dzielnicowym Gminy Susiec. Pan policjant zwrócił uwagę na rozważne korzystanie z komputera, w szczególności korzystanie z internetu. Przestrzegł dzieci przed niebezpiecznymi zabawami na świeżym powietrzu. Spacerowanie po dużych akwenach wodnych pokrytych lodem, czy zjeżdżanie na sankach w pobliżu jezdni jest szczególnie nierozważne. Życzymy w takim razie udanych ferii pełnych śniegu i dobrej zabawy.

Monika Marek

Dzień Babci i Dziadka

23 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Nasi uczniowie od najmłodszych do najstarszych przygotowały piękne, ale również zabawne części artystyczne. Najmłodsze pociechy przygotowała p. Barbara Łasocha, kl I p. Urszula Szymańska i p. Anna Rogowska, a klasy IV-V -p. Katarzyna Mazurek. Śmieszne scenki, wzruszające piosenki rozgrzały serca tłumnie zgromadzonych gości. Po odśpiewaniu życzeń, rozdaniu własnoręcznie zrobionych prezentów, wszyscy udali się na wspólny słodki poczęstunek.

 

Katarzyna Mazurek

Cyrk Focus

Lubimy się śmiać. Cieszy oko pokaz sztuczek, których sami nie umielibyśmy wykonać. Żeby obejrzeć coś ciekawego nie musieliśmy jechać w nieznane, bo cyrk przyjechał do naszej szkoły. W dniu 18 stycznia 2018 r. zawitał do nas cyrk Focus. Oczywiście głównym bohaterem był klaun, który ujął całą publiczność swoimi zabawnymi sztuczkami. mogliśmy podziwiać także sztuczki z kołami hula-hop. Było ich chyba tysiące, a pani pięknie je okiełznała. Zabawa z ogniem jest niebezpieczna, ale nie dla takiego profesjonalisty, jakim okazał się pan cyrkowiec.Pojawiły się zwierzaki wyjmowane z kapelusza, ale sensację wzbudził piesek, który potrafił wykonać przeróżne sztuczki. Fajnie byłoby tak wyszkolić pieski, które mamy w domu. Ciekawe, czy jest to trudne?

Monika Marek

Jasełka

Dnia 21 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe. Uczniowie klasy III, IV i V przedstawili Jasełka, na które przybyli zaproszeni goście: sekretarz Gminy Susiec p. Tadeusz Suski, prezes stowarzyszenia Bądźmy Razem p. Mariola Zub, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej p. Rafał Bodys, przewodnicząca Rady Rodziców p. Marta Łaba, prezes spółdzielni socjalnej Arka p. Danuta Pakosik. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi na nowo mogliśmy przeżyć historię narodzin Pana Jezusa i wsłuchać się w piękne kolędy. Po Jasełkach wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem składając sobie życzenia.

W dniu 6 stycznia 2018 r. w święto Objawienia Pańskiego po Mszy Św. w kaplicy uczniowie wystawili Jasełka, które mogli obejrzeć zebrani mieszkańcy Grabowicy. W dniu 20 stycznia w sobotę uczniowie naszej szkoły brali udział w Wieczorze Kolęd zorganizowanym przez zespół śpiewaczy "Grabowiczanki" i Koło Gospodyń wiejskich

Beata Bosiak

Wypadek drogowy - jak się zachować?

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy to ważna sprawa. Dlatego każdy uczeń powinien wiedzieć, jak się zachować, gdy jest się świadkiem wypadku. Uczniowie klasy czwartej i piątej, którzy przygotowują się do egzaminu na kartę rowerową mieli okazję poćwiczyć te umiejętności. 

Uczniowie w praktyce ćwiczyli pozycję boczną ustaloną oraz resuscytację z użyciem fantoma. Każdy poważnie podszedł do tematu. Wiemy przecież, że ratowanie ludzkiego życia to poważna sprawa.

 

Nadchodzą święta

Święta Bożego Narodzenia to piękny i radosny czas. Postanowiliśmy wprowadzić również w szkole nastrój świąteczny. A zapach pierników unoszący się na szkolnym korytarzu na pewno się do tego przyczyni. Dlatego też klasa IV i V postanowiła zabrać się za wypieki. Chłopaków nie przerażał fakt, że będą musieli obsługiwać typowo damski sprzęt - wałek do ciasta. Wszyscy radzili sobie świetnie.  Produkcja pierników ruszyła na masową skalę. Nie dość, że każdy mógł spróbować tych słodkości, to jeszcze zabrał sobie do domu, żeby poczęstować resztę rodziny swoimi rękodziełami. Każda mama powinna być dumna. A po dzisiejszej lekcji pieczenia mamy dowód, że niejeden czwartoklasista albo piątoklasista nadaje się cukiernika. Brawo!

Mikołajki

6 grudnia to dzień, na który czekają wszystkie grzeczne dzieci. Te niegrzeczne dzieci zapewne także czekają, ale boją się, że rano znajdą rózgę pod poduszką. U nas w szkole nikt nie dostał takiego prezentu. Znaczyć by to mogło, że wszystkie dzieci dobrze się sprawują. Rozdawanie prezentów zaczęło się od samego rana. W klasach IV-V, które w drodze losowania rozdzieliły obdarowujących i obdarowywanych, upominki były przeróżne. A to ciepły szalik i rękawiczki, to znów kubek na ciepłe kakao. Oczywiście najbardziej podobały się zabawki, np. maska z Gwiezdnych Wojen. 

Prawdziwy Mikołaj przyszedł do przedszkolaków. Dzieciaki były przeszczęśliwe. Prezenty się podobały, a na dowód, że Mikołaj naprawdę odwiedził naszą szkolę, zrobiliśmy mu zdjęcie z dziećm

i.

Andrzejki

Aby tradycji stało się zadość, w dniu 30 listopada 2017 r. zorganizowaliśmy w naszej szkole zabawę andrzejkową. To ostatnia dyskoteka przed adwentem, więc każdy tańczył na parkiecie w takt znanych melodii. Panie porwały najmłodsze dzieciaki z przedszkola do zabawy. Oczywiście, jeśli ktoś się zmęczył albo zgłodniał, miał okazję odpocząć przy słodkim poczęstunku zorganizowanym przez, jak zawsze niezawodną, Radę Rodziców.

Występy klauna Waldusia

W dniu 21.11.2017 r. śmiech wypełniał salę gimnastyczną po brzegi. Przybył do nas, nie po raz pierwszy klaun Walduś, który starał się w zabawny sposób pokazać swoje sztuczki. Czy mu się udało? Skoro wszystkie buzie, a szczególnie te najmłodsze, były roześmiane od ucha do ucha, to myślę, że tak. Po takiej dawce śmiechu na pewno lepiej pracowało się na lekcjach.

Wycieczka do Warszawy

Dnia 17 listopada 2017 roku odbyła się szkolna wycieczka do Warszawy, w której uczestniczyli uczniowie klas III, IV, V.

            Punktualnie o 4. 45  zebraliśmy się pod szkołą, gdzie czekał już na nas pan kierowca. Droga zajęła nam 5 godzin. Wysiedliśmy przy parkingu Centrum Nauki Kopernik i szybkim marszem udaliśmy się do Planetarium. Sala Planetarium wyposażona jest w wygodne krzesła, które ustawione są w sposób umożliwiający swobodne patrzenie w niebo. Tam każdy z nas zajął swoje miejsce. Pokazy wyświetlane były z 4 rzutników cyfrowych oraz projektora gwiazdowego. Wizyta w tym miejscu pozwoliła nam się przenieść do najodleglejszych zakątków kosmosu. Kładąc się na fotelach Kopernika mieliśmy wrażenie, że kopuła nad nami otworzyła się i oglądamy prawdziwe niebo. Był to niezwykły widok, ponieważ gwiazdy w mieście giną w świetle ulicznych latarni, neonów reflektorów aut.

            Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, które jest największym centrum nauki w Polsce. W Koperniku nie ma przewodnika. Tu każdy wybiera swoją ścieżkę zwiedzania i decyduje, jakie chce przeprowadzić doświadczenia i w jakiej kolejności. Mogliśmy się jednak zwrócić się do animatorów pracujących w każdej galerii, którzy chętnie objaśniali nam działanie eksponatów i opowiadali o zjawiskach naukowych. Tam poznawaliśmy prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Tu muzyka idzie ramię w ramię z biologią a matematyka z architekturą. Nauka wchodzi w świat emocji.

            W Koperniku działa pierwszy na świecie teatr robotyczny. Działa tu też Teatr wysokich napięć – najbardziej elektryzujący teatr w Polsce. Każdy z nas znalazł coś dla siebie. Była to niezwykła przygoda w świat nauki.

            O 16 00 udaliśmy się na obiad. Następnie po krótkim odpoczynku udaliśmy się na Stadion Narodowy. Tam przed głównym wejściem, mogliśmy zakupić pamiątki. O godzinie 16.30 przywitaliśmy się z panem przewodnikiem, który oprowadził nas po tym niezwykłym miejscu. Mogliśmy wejść do szatni, w której siedzieli największe gwiazdy piłki nożnej. Mogliśmy usiąść na miejscu samego Roberta Lewandowskiego. Oglądaliśmy koszulki piłkarzy, które zawieszone były w szatni. Niestety nie mogliśmy ich dotykać, ale i tak byliśmy bardzo szczęśliwi i podekscytowani. Wszyscy podziwialiśmy piękny widok stadionu, robiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

            Na koniec wycieczki czekała nas miła niespodzianka. Pani prezes Mariola Zub poinformowała, że odwiedzimy również McDonald’s  i wszyscy uczniowie otrzymają w prezencie zestawy Happy Meal.

            Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Nie tylko poznaliśmy ciekawostki związane z gwiazdami, planetami, ale także wzbogaciliśmy naszą wiedzę o różne doświadczania. Dzięki wspólnej wyprawie nauka okazała się pasjonującą przygodą. Do domu wróciliśmy o 1. 00 w nocy, zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi…

Spotkanie ze Zbigniewem Dmitroca

14 listopada w Zespole Szkół w Suścu odbył się VII Gminny Turniej Sztuki Recytatorskiej pt. „W magicznym świecie wierszy Zbigniewa Dmitrocy”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Marlena Hałasa (oddział przedszkolny), Bartosz Lomber (klasa I), Nikola Rogowska (klasa I) i Julia Lipian (klasa III).

            Miłą niespodzianką dla wszystkich uczestników było spotkanie z pisarzem, poetą Zbigniewem Dmitrocą, który zasiadł w jury konkursu.

            Wyróżnienie w kategorii przedszkola otrzymała Marlena Hałasa a Nikola Rogowska w kategorii klas I –III. Natomiast Julia Lipian otrzymała III miejsce w kategorii klas I-III.

Wszyscy uczestniczy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

            Pan Dmitroca opowiadał o swojej twórczości i zaprezentował wybrane książki.

Następnie odbyło się spotkanie autorskie. Wszyscy udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie pan Zbigniew otworzył tajemniczą, brązową walizkę i wystawił sztukę „Teatrzyk jak się patrzy”. Poecie towarzyszyła jego żona Magdalena, która przygotowała rysunki zwierząt do teatrzyku.

            Uczniowie chętnie odgrywali rolę zwierząt, a wiersze recytował sam Zbigniew Dmitroca. Spotkanie to było doskonałą okazją, aby zachęcić dzieci do czytania poezji.

Rocznica odzyskania niepodległości

            10 listopada w naszej szkole odbył się apel upamiętniający 99 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Chwili refleksji towarzyszył nam montaż słowno – muzyczny przygotowany przez klasy IV – V, w którym zaprezentowali długą i pełną poświęcenia drogę Polaków do upragnionej wolności.

Przypomnienie tak ważnych dla Polski wydarzeń historycznych dało nam okazję, by bardziej docenić życie  w niepodległym kraju.

Dzień Pieczonego ziemniaka

Słoneczne dni, brak deszczu, ziemniaki wykopane. Można więc miło spędzić czas we własnym gronie przy ognisku. Stąd pomysł na Święto Pieczonego Ziemniaka. W czwartek 19.10.2017 r. po przerwie obiadowej uczniowie wraz z nauczycielami udali się w wyznaczone miejsce wcześniej przygotowane do rozpalenia ogniska. Każdy miał okazję upiec kiełbaskę i zjeść upieczonego ziemniaka. Pamiętajmy o tym, że siedzenie przy komputerze czy telewizorze to nie najlepszy sposób na ciekawy relaks! Zabawa na łące była doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13.10.2017 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Panie A. Rogowska i K. Mazurek mogły poczuć się jak prawdziwe aktorki. W scence pokazały jak trudna z zarazem ważna jest praca nauczyciela jak i pań, które dbają o porządek i czystość w szkole.

Uczniowie pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Podkreślili swoją wdzięczność za codzienną pracę nauczyciela i jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. 

Po części artystycznej głos zabrała p. dyrektor Urszula Szymańska, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała rodzicom, którzy jak zawsze towarzyszą nam w tym szczególnym dniu. Życzyła wiele sił i wytrwałości w tym pięknym zawodzie.

Teatrzyk "O krówce kłamczuszce"

Dawno, dawno temu, kiedy zwierzęta mówiły ludzkim głosem....Tak zaczęła się bajka, którą przedstawił teatrzyk kukiełkowy z Rzeszowa. Dzieci starsze i młodsze z zainteresowaniem śledziły, co się stanie z krówką, która była przemądrzała, leniwa i taka skora do kłamania. Oczywiście morał z tek bajki mógł być tylko jeden: kłamstwo nie popłaca! Uczniowie zapamiętali sobie tą niecodzienną lekcje dobrego zachowania, pamiętajmy i my:). 

Na koniec wszyscy chętni mieli okazję wziąć kukiełkę do ręki i sprawdzić, czy praca z lalkami tego typu jest łatwa i przyjemna. 

Nasze sukcesy na Święcie Pieczonego Ziemniaka w Łasochach

 

img_9677_copy_t1.jpg img_9656_copy_t1.jpg

 

W dniu 10 września 2017 r. w Łasochach odbyło się Gminne Święto Pieczonego Ziemniaka. W ramach tych uroczystości uczniowie szkół naszej gminy mieli okazję pochwalić się swoimi talentami plastycznymi w ramach konkursu na "Ziemniaka - Cudaka". Wójt gminy, p. Zbigniew Naklicki, wyczytał wyróżnionych i laureatów. Miło było usłyszeć, że większość nagród przypadła w udziale uczniom naszej szkoły.

Wyróżnieni zostali:

 • Eliza Burak - I miejsce (kategoria przedszkolaki)
 • Jagoda Makochon - I miejsce (kategoria przedszkolaki)
 • Wiktor Lomber - II miejsce (kategoria przedszkolaki)
 • Łukasz Byra - II miejsce (kategoria przedszkolaki)
 • Filip Bondyra - II miejsce (kategoria przedszkolaki)
 • Dominika Lipian - I miejsce (kategoria klasy I-III)
 • Nikola Rogowska - I miejsce (kategoria klasy I-III)
 • Bartosz Lomber - III miejsce (kategoria klasy I-III)
 • Michał Makochon - III miejsce (kategoria klasy I-III)
 • Kacper Wawrzusiszyn - III miejsce (kategoria klasy IV-VI)

Gratulujemy i cieszymy się z takich sukcesów.

 

Witaj Szkoło!

W dniu 04 września 2017 r. rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny 2017/2018. Powitaliśmy nowy rok szkolny mszą święta o godz 8.00, której przewodniczył ks. wikariusz Piotr Grzechnik, po której udaliśmy się do szkoły. Pani dyrektor powitała wszystkich zgromadzonych, w szczególności najmłodszych członków społeczności szkolnej.  Odczytała również List Wojewody Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty z życzeniami sukcesów szkolnych. Miłym zaskoczeniem dla uczniów klasy pierwszej było odebranie w pełni  wyposażonych plecaków z rąk skarbnik urzędu gminy p.Magdaleny Malec , które stanowią prezent na start od PGE i Wójta Gminy Susiec.

Po zakończonych uroczystościach uczniowie rozeszli się do klas, aby po raz pierwszy w tym roku spotkać się z wychowawcami.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018, które rozpocznie się 04 września 2017r. (poniedziałek) Mszą Św. o godz. 8.00. Po Mszy Św. zapraszamy do szkoły na ciąg dalszy inauguracji roku szkolnego.

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )