NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W GRABOWICY

Aktualności

„Jeden mężczyzna to jedno słowo. Jedna kobieta to cały słownik”.

 

 

            8 marca był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Pełnym radości i uśmiechu. A to wszystko dzięki naszym chłopcom, którzy przy pomocy opiekuna samorządu przygotowali zabawny program artystyczny, w którym mogli zademonstrować swoje umiejętności aktorskie.

            Chłopcy przedstawili reklamę najlepszego środka odchudzającego na świecie. Uwaga panie zdradzamy nazwę niezwykłego plasterka o nazwie „Chud – Nij”. Ze względu na wysoką skuteczność działania, radzimy skrócić czas stosowania.

            Następnie obejrzeliśmy scenkę przedstawiającą problemy z jakimi każda kobieta  zmaga się  w życiu codziennym np. brak torebki, która pasowałaby do butów, wiecznie pusta szafa itp.

            Uczennice klasy IV i V przygotowały pokaz mody. Magda zaprezentowała strój dla nauczycielek uczących w O-III. Był to kolorowy strój przyozdobiony w oczy, ponieważ panie uczące w tych klasach muszą mieć oczy dookoła głowy. Sandra przedstawiła strój dla pań uczących w klasach IV-V, które muszą być przygotowane na wszystko. To strój w stylu wojskowym. Na jej ramieniu spoczywał karabin. A w dłoniach trzymała tarczę i miecz.

            Każda z pań mogła dowiedzieć się co oznacza jej imię i  wysłuchać przepięknych wierszy. Chłopcy wręczyli wszystkim paniom kwiaty i drobne upominki. Złożyli życzenia.

            A potem zadrżały szyby i serca, gdy wszystkie dzieci głośno odśpiewały „Sto lat”. Występ bardzo podobał się wszystkim zgromadzonym na sali, a uśmiechnięte twarze pań i dziewczynek przekonywały, że miłe życzenia sprawiły wiele przyjemności.

W trakcie spotkania wręczono dyplomy i nagrody za udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu

                                             

 

                                                                                                                 Anna Rogowska

Dzień Bezpiecznego Internetu

Uczniowie w dzisiejszych czasach nie potrafią funkcjonować bez komputera, a w szczególności bez Internetu. Większość nie zdaje sobie sprawy, jakie zagrożenia wiążą się z serfowaniem po sieci. Temat cyberprzemocy jest im obcy. Dlatego w roku szkolnym 2017/2018 jednymi z działań priorytetowych opracowanych przez MEN są: bezpieczeństwo w Internecie, a w szczególności rozważne korzystanie z mediów społecznościowych. W naszej szkole nie ma uczniów, którzy ukończyli 13 lat, a mimo to część z nich ma założone profile np. na Facebooku.

Te powody skłoniły mnie do zorganizowania w naszej szkole Dnia Bezpiecznego Internetu, który w całej Polsce obchodzony jest 06 lutego 2018 r, a u nas miało to miejsce 07 marca.

Akcja przyjęła po części formę konkursową, więc cała szkoła została podzielona na grupy 3 – osobowe. Każda grupa miała za zadanie wykonać kilka misji, które komisja oceniała według przyjętego schematu.  Obejrzeliśmy animacje „321 internet”, gdzie uczniowie mieli zdecydować, jak właściwie postąpić w przypadku konkretnego zagrożenia w sieci. Śmieszne bajki „Owce w sieci” również miały przekaz głębszy, na który każda grupa zwróciła uwagę. Większość kojarzy spot reklamowy „Cześć, tu Ania. Mam 12 lat….”, który zwraca uwagę na niebezpieczeństwo związane z zawieraniem znajomości przez Internet. Obejrzeliśmy także krótki film poruszający temat hejtu wszechobecnego w sieci. Szczegółowo zapoznaliśmy się z zasadami Netykiety. Na koniec wspólnie wypracowaliśmy zasady korzystania z Internetu zapisane na tablicy, które każdy uczeń podpisał. Od tej wszyscy zostaliśmy Świetlnymi Obrońcami Internetu, a każdy otrzymał świetlną obręcz z tej okazji.

A czołowe miejsca w konkursie? Oto one:

W kategorii „Prezentacja multimedialna”:

I miejsce- Damian Zub i Kacper Bondyra

II miejsce – Piotr Lipian

III miejsce – Sandra Caryk

W kategorii „Jestem bezpieczny w Internecie”

I miejsce – Piotr Lipian, Paweł Bielak, Julia Kowalczuk

II miejsce – Damian Zub, Julia Lipian, Ewelina Bondyra

III miejsce – Sandra Caryk, Nikola Rogowska, Dominika Lipian

Te osoby zostały nagrodzone, ale drobne upominki i dyplomy uczestnictwa otrzymali wszyscy.

Monika Marek

Spotkanie z policjantami

W dniu 28 lutego odbyło się spotkanie klasy IV i V z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego w Tomaszowie Lubelskim. Prelekcję poprowadzili: st. sierż. Paweł Chromiec oraz mł. asp. Daniel Chmura. Uczniowie obejrzeli prezentację, po której odpowiadali na pytania dotyczące ruchu drogowego. Tematyka spotkania była bardzo ważna, ponieważ wszyscy z początkiem wiosny będą zdawać egzamin na kartę rowerową. Egzamin, który może niektórych stresować, dlatego trzeba się do niego bardzo dobrze przygotować.

Monika Marek

Nowe szaty króla

W dniu 26 lutego 2018 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Tomaszowski Dom Kultury aby obejrzeć przedstawienie "Nowe szaty króla" zaaranżowane przez Teatr Muzyczny Forte z Wrocławia. Ciekawa scenografia, niecodzienne stroje i wspaniała gra aktorów zrobiły wrażenie nie tylko na najmłodszych. Baśń Hansa Christiana Andersena nie tylko śmieszy i bawi. Ma również głębszy sens, o którym uczniowie mieli okazję porozmawiać na lekcjach języka polskiego.

 

Monika Marek

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30 sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999r. i obchodzone co roku 21 lutego.

            Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace ( obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statutu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym do Pakistanu.

            Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe Bangladeszu. Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wieloznaczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemami wymierania języków i kultur.

            „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi iż swój język mają”

            Tak pisał Mikołaj Rej. Pomimo upływu czasu te słowa wiele do nas mówią. Dlatego jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie.     

            Dlatego dnia 21 lutego 2018 r. obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego.

Święto to ma nam przypomnieć jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

            Pani Anna Rogowska przygotowała dla uczniów klas I –V różne zabawy językowe.

Od długiej przerwy ruszył na korytarzu kącik językowy do którego uczniowie chętnie przybywali.

Były więc: rebusy, krzyżówki, zagadki ortograficzne, łamańce językowe. Za każde prawidłowe rozwiązanie zadań uczniowie otrzymywali cukierek i mandarynkę.

Najmłodsi uczniowie wzięli udział w teleturnieju „Kocham Cię Polsko”, gdzie mogli wykazać się wiedzą dotyczącą naszego kraju, regionu.

Na korytarzu pojawiła się gazetka informująca o historii i znaczeniu tego dnia.

Spróbujcie i Wy zostać mistrzami wymowy:

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”

„Stół z powyłamywanymi nogami”

„Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego”

Zwroty te były dużym wyzwaniem dla uczniów, ale również zabawą pełną śmiechu. Dzień upłynął w bardzo miłej atmosferze. Mam nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

                                                                                                                                                             Anna Rogowska

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )